Interneta-cilvēks

14 marts, 2008

Bezvadu murgs

Filed under: Jaunumi,Pārdomas — Jēzus @ 12:43 pm

lackofinternetconnectivitywarning.jpgManas likstas visciešākajā mērā ir saistītas ar interneta trūkumu organismā. Un runa par 50% ir par darbu un 50% par izklaidi. Situācija īsumā ir ļoti vienkārša, es dzīvoju Rīgā, mežaparkā, kur acīmredzami ir vairāk mežs nekā pilsēta, jo internetu ievilkt nav iespējams bez kredīta ņemšanas. Papildus tam runa ies arī par pašreizējo absurdo bezvadu murgu, kas valda Latvijā (pēdējā laikā Latvijā šķiet ka viss ir sagajis pilnīgā sviestā).

Situācija ir tāda, ka māja kura dzīvoju, acīmredzami atrodas sibīrijas mūžamežos, jo telefona vadu tur nav, tādēļ nav arī normālais internets. Un vadu ievilkšana maksā ap 1000ls. Labi sadalot šo summu precīzi izdevumos – 770ls par papīra gabalu, uz kura acīmredzot tiek rakstīts ar zelta tinti, kas apliecina Lattelecom datubāzē, ka šajā ēkā tiek ievilkti telefona vadi. Par pašu ievilkšanu – vai nu aptuveni 200ls par ievilkšanu, ja velk viņi, jeb nu mēs velkam paši un tad tik 770 par to pašu īpaši dārgo papīru. Tā kā neesmu tuvs radinieks Bilam Geitsam un arī neviena zeķe nav tik pilna, šis variants kategoriski atkrīt.

Vienīgais glābiņš bezvadnieks. Uj te nu sākas klīšana no kompānijas uz kompāniju. Visas piedāvā ātrumus viena par otru lielākus, tā pat arī mirgojošus bannerus ar aizdomīgiem cipariem. Mēģinaju izpētīt un salīdzināt.

Triatel: ātrums – līdz 3.1mb/s, maksa – 11 – 23ls mēnesī, limits – 5Gb
Bite: ātrums – 7.2 mb/s , maksa – 18 – 40ls mēnesī, limits – neierobežots (3 – 10gb)
Tele2: ātrums – 7,2mb/s, maksa – 9 – 19ls mēnesī, limits – neierobežots (3Gb)
LMT: ātrums – 3,6 mb/s, maksa – 19 – 49ls mēnesī + 5 -11 sant/MB , limits – tik cik var atļauties!
Tekalats: ātrums – 1 mb/s, maksa – 23ls mēnesī , limits – neierobežots
(ja atrodat vēl kādu, pievienojiet komentāros)

Tātad apkopojot pamata parametrus nonākam situācijā ka gandrīz nekur nav dabūjams ‘normāls internets’ par cilvēcīgam izmaksām. Nē nu ņemot vērā, ka tas ir ‘prestižais’ bezvadu internets, gandrīz jebkur Latvijas teritorijā, tad ātrumi ir normāli un mājaslapam pilnīgi pietiekami, taču kas tad tas? Limits? Kam par godu? Kādā sakarā? Kam tas ir izdevīgi?

Iedomājieties situāciju – es strādāju caur internetu, kur nemitīgi sanāk pārsūtīt datus caur FTP, tā pat apskatīt lapas caur HTTP, rezultātā sanāk ka TIKAI strādājot vien limits – 3-5 GB aiziet aptuveni 3 nedēļās, nemaz nerunājot par video skatīšanos netā (Youtube, televīzijas) vai pasargdievs, ka man visu dienu caur Winampu noskan interneta radio..

Ja šie pakalpojumu sniedzēji izmanto reklāmās saukļus – darbam, noderīgs darbam un izklaidei.. tad rodas jautajums, kāda veida? Jo normālos apstākļos, mūsdienās (2008. gadā) datu plūsmas apjomi ir mazliet palielinājušies, atšķirībā no, teiksim 2004., kad šādi apjomi normālos apstākļos bija grūti sasniedzami. Par kaut kā vilkšanu, vispār nedomājiet. Ar tādu ātrumu tas arī nebija padomā. Tā pat par Online spēļu spēlēšanu – stundas prieks un limits pazudis kā nebijis.

Vai tiešām pieprasijums pēc šiem pakalpojumiem ir lielāks kā pēc Metallicas biļetēm, vai arī pakalpojumu sniedzēju aparatūra ir tik šausmīgi sliktā stāvoklī, ka nav iespējams nodrošināt bez limita internetu ar tiem pašīem 3 -7mb/s ? Jo par papildus naudas izpiešanas veidu to gluži nevarētu nosaukt, pēc limita sasniegšanas netiek iekasēta papildus nauda par Mb, bet gan internets vienkārši atslēgts.

Kopumā ņemot, cenas ir nesamērīgi augstas, taču piedāvajums ir vienkārši smieklīgs. Visu cieņu, tiem, kas to visu izplānoja, taču šādi parametri mūsdienās nav pārāk nopietni uztverami.

large_550_rmk_wifi_uzliime.jpgKaut kur kāds noteikti izkliegsies, par Lattelecoma WiMax. Numm 1) mežaparkā no viņa nav ne miņas, neskatoties uz to, ka WiMax tīkli ir spējīgi segt vairāk kā 50km radiusu. 2) Lattelecom piedāvātais ātrums WiMax tīklam nav arī īsti tas, uz kādu ir spējīgs šis tīkls.

Tā kā bezvadu internets Latvijā ir visai jauna parādība, nav brīnums, ka šie pakalpojumi pašlaik ir visai absurdi, un tā vietā, lai tie būtu domāti cilvēkiem, kuru mājās nav iespējams ievilkt kabeļus, tie ir domāti cilvēkiem kam internets jau acīmredzot ir, tikai gribas vēl kādu papildus ekstru lai varētu pasēdēt draugos arī aizbraucot makšķerēt vai gulšņājot pludmalē.

Katrā ziņā, ļoti gaidu, kad parādīsies kas mazliet atbilstošāks cenai, un ja gadijumā šo lasa kāds pārstāvis no augstak minētajām firmām – padomājiet vairāk arī par klientiem un esošo situāciju nevis tikai par naudas ievākšanu. Un patiešām izpētiet pašreizējo situāciju ar internetu un datu apjomu kāds tiek patērēts – ‘normāli’ strādājot un atpūšoties. Paldies!

16 komentāri »

 1. Kas tas tāds WiMax ir? jābrauc pie igauņiem dzīvot…

  Komentārs no Raikons — 14 marts, 2008 @ 1:21 pm | Atbildēt

 2. WiMax ir kā WiFi tikai ķer pamatīgi lielu zonu – 20 – 50km rādiusā..

  Komentārs no matiss — 14 marts, 2008 @ 2:03 pm | Atbildēt

 3. Ja jau cenas ir au_k_stas, kāpēc tad piedāvājums nav smieklī_k_s? ;D

  Komentārs no Krišs — 14 marts, 2008 @ 2:09 pm | Atbildēt

 4. Wimax sedz tikai 5-10km reāli. Lielākie gabali ir tikai teorētiski iespējamie, kas dzīvē nestrādā. 50km ir mīts.
  Un trafika ierobežojumam ir labs pamatojums – kapacitāte. Ja visi sāks pa gaisu daudz kačāt, vajadzēs jaunus torņus, lielas lielas papildus izmaksas. Gaiss pagaidām mazāk spēj pārnēsāt kā vadi.

  Komentārs no Mārcis Balodis — 14 marts, 2008 @ 2:29 pm | Atbildēt

 5. Protams ka bez limita sarastos kačātāji, bet to limitu tomēr varētu uzlikt cilvēcīga izmēra. 3Gb aiziet pārak ātri..

  Komentārs no matiss — 14 marts, 2008 @ 3:08 pm | Atbildēt

 6. Bite patreiz 3Graudnieka tīklā piedāvā neierobežotu info apjomu par 20(!)Ls mēnesī, akcija tiesa (man piezvanīja telemārketinga speciāliste – no D-pils). Man, kā korporatīvajam klientam, bezlimita bite izmaksā 24ls/mēn+5ls par kartes īri, ja nu vienīgi maksu pēdējā laikā nav samazinājuši.

  Komentārs no spainis — 17 marts, 2008 @ 10:38 pm | Atbildēt

 7. runajot par mītiem – http://www.news.com/8301-10784_3-9730708-7.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-5

  Komentārs no matiss — 19 marts, 2008 @ 5:08 pm | Atbildēt

 8. Ka tas bezvadu internets ir absurds es piekritu.Man ir tads stastins,dzivoju Vecakjos un pirms dazam dienam piesledzu LMT i-biroju open.Pirms pieslegt aizgaju uz Lmt abonesanas dalu Ropazu iela 6,gribeju panemt to i-biroju patestet bet man sie saka ka uz testesanu man prieksa esot rinda un ka mana rindas karta varetu pienakt pec kadu pusotru menesi.Es saku ka laikam negaidisu gan,padomasu,bet tas apkalpotajs saka ka vecakjos ir jauna bazes stacija un ka tas i-birojs man iesot ar gandriz pilnu jaudu vismaz 3 mb sek.Nu nedaudz padomaju un panemu ari.Pieinstaleju bet internets velkas nave ar atrumu no 400-900 kbps.Zvanu uz Lmt kas par lietu ka sis man tik lens un tad mani Lmt darboni soke,pec sunas info kas ir telefona sie noskaidro ka man tur taja vieta ir EDGE parklajums un ka atrs internets ar tadu parklajumu nav iespejams.Vareja jau man to pazinot pirms es panemu to internetu jo tas ir ligumsaistibas uz 2 gadiem un abonesanas maksa 19 ls menesi par neko.

  Komentārs no agris — 8 jūlija, 2008 @ 3:15 pm | Atbildēt

 9. Nu tu jau vari patestēt un pats tur pārslēgt softā lai darbojas tikai WCDMA tīklā. Pa Mežaparku, Rīgā man ātrums ir reāli līdz 1,5mb/s . Valmierā pat HDSPA darbojas līdz 1mb/s. Nevaru sūdzēties. Ibirojs open btw.

  Komentārs no matiss — 17 jūlija, 2008 @ 10:44 am | Atbildēt

 10. jaa tas ir kaut kaads absoluuts murgs… es dziivoju kojaas – labas kojas, bet miinuss nevar kabeli ievilkt… laikam naaksies mekleet citas kojas, shie bezvadu neta piesleegumi ir vnk smiekliigi… aatrumi jau normaali (saakot no 3mb/s) bet tas limits ir kaut kaads murgs…. normaalam cilveekam muusdienaas vajag vismaz 2GB dienaa… btw… varbuut kadam ir info, cik mb pateereejas speleejot online speles kaa Lineage2, WoW?

  Komentārs no exploder — 13 oktobr, 2008 @ 3:59 pm | Atbildēt

 11. spēli spēlējot pārak daudz nepatērejas. ap 100mb dienā maximalais, bet nav diez ko stabils pieslēgums un augsts latency.

  Komentārs no tautietis — 14 oktobr, 2008 @ 4:43 pm | Atbildēt

 12. Man ar ir tas open lmt. Es ja kaut ko velku no neta tad ātrums ir 25 kb/sec maximāli tas šim netam ir normāli??

  Komentārs no edgars — 30 maija, 2009 @ 8:22 am | Atbildēt

 13. Sveiki! nu jau ir pienacis 2009 gads un veel neka laba diez nau? 😀 drosi vien ka nee! Man jau ar ar to netu problemas! Dzivoju liepajas rajona Dunalka mums te ir viens provaiders kas sniedz pakalpojumu, uzlika uz jumtu šķīvi.Maksa menesi ir 15 ls bet atrums loti raustas pa naktiim ir 512 kb/s un tas ir maximalais! pa dienam pat nokriit uz 100kb/s un pat mazak! Nu gan skaitas 21 gadsimts smiekli nak!!! 😀 Kads nezin kur lai dabun normalu netu Gribetos turet serveri bet kur ar sito netu :@

  Komentārs no Arturs — 17 jūlija, 2009 @ 2:44 pm | Atbildēt

 14. Es dzīvoju Īrijā. Pašam ir bezvadu internets, bet šeit vismaz nedaudz vairāk domā par klientiem. Ātrums labs, 3mb/s. Un maksā 25€ mēnesī. Bet ir ar limitu, 10GB mēnesī. Laigan salīdzinot ar Lv cenām, šeit ir daudz lētāk un izdevīgāk.

  Komentārs no iirs — 26 novembr, 2009 @ 12:59 pm | Atbildēt

  • zviedrijaa maksaju 249kronas, aptuveni 18ls. maksimalais atrums ir 16mb/s, tas ir tad, kad esmu skolaa, bet majas ir arpus pilsetas un tur man ir liidz 8mb/s, nav datu apjoma limita un online speles iet labi. driz braucu majas uz lv un naksies nemt kadu no latvijas provideriem 😡

   Komentārs no i — 6 novembr, 2010 @ 7:42 pm | Atbildēt

 15. Hmm…man viens jautajums, man patik spelet online speles, ipasi world of warcaft brivaja laika… Uzzinaju pa zelta zivtinas brivo tarifu, ja maksa 99 sant. Tad uz nedelu tev ir 0mb/s , ja bet uzzinaju par limitu, ka vienmer musejie melo, runajot par bez limita piedavajumu, vardu sakot pieejams ir 1gb, lab tas jau vel nekas varu panemt kreditu pa 3.75 ls un tad nezinu cik var tereties bez maksas, vot jautajums cik man nems tos datus diena? Es vnk velos panemt to kreditu un uzspelet so online speli, zinu ka telefons japiesledz pie mana personala datora, nu es jau varu samazinat to interneta atrumu, jo online spele nav vajadzigs liels atrums, atceros ka man pietika 196kb/s un spele gaja normali bez lagiem, ka domajat cik tad man pietiks dzivoties ar to 1 gigabaitu ,ja es spelesu to online speli, un mazlietin pa serfosu internetu, es nelietosu youtube, jo zini ka bus tad pakala, gaidu padomos, palidziet tautiesi.

  Komentārs no juris — 14 septembra, 2011 @ 11:21 am | Atbildēt


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: