Interneta-cilvēks

21 aprīļa, 2008

Legālās mūzikas biznesa trūkums Latvijā

Filed under: Jaunumi,Pārdomas — Jēzus @ 8:03 am

Iedomājieties situāciju, kad sākat izprast mūziķu situāciju un sirdsapziņa vairs neļauj vienkārši ieslēgt DC++, lai noklausītos mīļākā mūziķa jaunāko albūmu. Vienmēr ir iespēja visu darīt kā pienākas un mūziku nevis nozagt, bet gan nopirkt. Tad viens no variantiem ir doties taisnā ceļā uz tuvāko ierakstu veikalu un nopirkt disku, vai arī mūsdienās daudz civilizētaka iespēja, nopirkt MP3 failus internetā. Šoreiz vairāk par otro versiju.

Ir palikuši visai maz interneta lietotāju, kas nezinātu, kas ir iTunes, latviešu variantā – doremi.lv . Šis ir MP3 pleijeru gadsimts. Cilvēkus, kas riņķī staipītu lielu apaļu pleijeri un maciņu ar diskiem, jau vairs tik pat kā nevar manīt. Tātad mūsdienās viss notiek ļoti ātri un vienkārši: tikko ir iznācis kāds jauns ieraksts, mēs ieejam interneta mūzikas veikalā un nopērkam to, tas nekavējoties tiek ielikts mūsu pleijerī un varam doties, klausoties tikko nopirkto mūziku.

Ar diskiem šeit ir mazliet vairāk ķibeles. 1) jau jāiziet no mājas un jātrod ierakstu veikals. 2) jāgaida, kad šajā veikalā parādīsies mums vēlamie ieraksti (jo nu fiziska veikala ietilpība ir ierobežota) 3) mūzika no šī diska kaut kā ir jāiedabū pleijerī.

Latvijas valdības iestādes, kas atbild par autortiesību ievērošanu, pēdējā laikā sāk aktivizēties un noslēgt nelegālās mūzikas ieguves vietas. Un protams tas notiek ne tikai Latvijā. Taču Latvijā ir viens liels trūkums – nav alternatīvas iegūt mūziku internetā. Un kas attiecas uz ārzemju mūziku, tad bieži vien vēlamie mākslinieku darbi līdz Latvijai CD formātā neatnāk vispār.

Veikals – doremi.lv . Neslikts mūzikas interneta veikals, taču viens liels BET – tikai latviešu mūzika.
Protams nākamais, kas nāk prātā būtu iTunes. Milzīgi mūzikas kvantumi no visas pasaules, pāris klikšķu un dolāru attālumā. Taču, instances, kas atbild Latvijā par autortiesībām acīmredzami nespēj vienoties par līgumiem un izmaksām, jo Latvija nav atbalstīto valstu sarakstā. Tātad no Latvijas iTunes mūzikas veikalā iepirkties nevar.

Protams visapkārt pasaulei ir neskaitāmas alternatīvas. Tad nu to meklējumos arī devos. Galvenie divi mīnusi ir sekojoši – mūzikas izvēle šajos veikalos ir ļoti niecīga – galvenokārt lokāla mēroga slāgera grupas. Otrs mīnuss, kas atkal attur no mūzikas iegādes, šie veikali ir tikpat lokāli kā doremi.lv un tajos atkal nav iespējams iepirkties no Latvijas.

Tātad secinajumi. Instances, kam būtu jākontrolē nelegālās mūzikas izmantošana, izdara savu darbu tikai pa pusei. Noslēdz pieeju nelegālās mūzikas ieguvei. Taču viņu pūliņi būs pilnīgi veltīgi, kamēr vien viņi neieviesīs pienācīgu alternatīvu. Legālās mūzikas cenas pasaulē MP3 formātā – ļaujiet atgādināt – ir daudz zemākas par mūzikas cenām Latvijā. Tas nozīmē, ka Arctic Mokeys albūmu Jūs varat nopirkt par daudz mazāku cenu kā Andra Ērgļa jaunāko veikumu. Taču mums šī pieeja ir noslēgta.

Kamēr vien netiks nekas darīts, lai piekļuvi legālai mūzikai padarītu ērtu, lētu un vienkāršu (kā tas ir citviet pasaulē), turpināsies šī bezgalīgā cīņa ar vējdzirnavām, ko LaMPA sauc par pirtātiskās mūzikas izplatības apkarošanu. Noslēdzot vienu DC++ severi, atvērsies trīs tā vietā un turpinās caur ātrā interneta maģistrālēm plūdināt mūziku, par kuru nav un nekad nebūs samaksāts.

6 komentāri »

 1. Pilnīgi pievnienojos sāpei. Ir pat tādi gadījumi, kad DC++ pie labākās gribēšanas nevar atrast to, ko vajag. Tad atrodi to vienīgi iekš iTunes un kod pirkstos, ka TU NEDRĪKSTI to nopirkt kaut kādu stulbu līgumu dēļ. Pie tam šādi gadījumi ir bijuši gana bieži. Godīgi sakot man šī sistēma tiešām nav skaidra, kāpēc es nedrīkstu iTunes vai tajā pašā amazon.com mp3 veikalā nopirkt to mūziku, kuru es vēlos.

  Komentārs no Ingus — 21 aprīļa, 2008 @ 8:36 am | Atbildēt

 2. Tas ir tieši vēl viens no iemesliem, kapēc pirkt legāli būtu labāk. Ta vienmēr var tikt pie ierakstiem, kas P2P softos ir ļoti reti vai nav vispār. Tad ieej vnk iTunes un nopērc 🙂

  Komentārs no matiss — 21 aprīļa, 2008 @ 8:51 am | Atbildēt

 3. mani daudz vairāk par to, kur nopirkt uztrauc kā pierādīt.

  Tb es nopērku tajā pašā doremi to pašu Andri ar visu ripojošo akmeni. samaksāju un novelk uz desktopa. atnāk vīri no ekonomikas policijas. Kā es varu pierādīt to, ka šis akmenis ir pirkts, bet tur tas kaimiņa datorā zagts?

  Komentārs no Sapnis — 21 aprīļa, 2008 @ 8:53 am | Atbildēt

 4. Nopērkot doremi.lv tev iedod 1)unikālu ID, kuru vari salīdzināt ar doremi.lv datubazi un pierādīt
  2) tev uzreiz dod izprintēt rēķinu 🙂
  3) ieraksti internetbankā ja maxā caur to.
  tādā veidā parasti notiek pierādīšana mp3 failiem. Ja tu pac viņus esi ripojis no sava orginālā CD, tad protams jauzrāda CD.

  Komentārs no matiss — 21 aprīļa, 2008 @ 8:55 am | Atbildēt

 5. ebay var nopirkt iTunes giftcardus, ar ko var pirkt muziku iTunos arī no latvijas. iegūglējiet!

  Komentārs no reinispetrsons.com — 19 maija, 2008 @ 10:23 am | Atbildēt

  • Cik tad maksā. Ir doma iepirkties …

   Komentārs no TOP — 31 augusta, 2016 @ 1:36 pm | Atbildēt


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: